Nejsvětější Eucharistie

Nejvznešenější svátostí je Nejsvětější Eucharistie; v ní je sám Ježíš Kristus přítomen, obětován a přijímán jako pokrm; jí církev stále žije a roste. Eucharistická oběť je památka smrtia  zmrtvýchvstání Páně; v ní stále trvá oběť kříže; je vrcholem a pramenem křesťanské bohoslužby a života; jí se projevuje a vytváří jednota Božího lidu a dokonává utváření církve, Kristova těla. Ostatní svátosti a veškerá apoštolátní činnost církve souvisí  s nejsvětější eucharistií a jsou k ní zaměřeny.  

Ve mši svaté kněz proměňuje chléb a víno v Tělo a Krev Krista Pána a tím zpřítomňuje jeho oběť na kříži. Ovšem proměnit, tedy změnit podstatu věci, ani zpřítomnit, přenést v prostoru a čase, kněz sám neumí. Toto dělá skrze kněze Kristus sám. Kněžství je proto s Eucharistií neoddělitelně spojeno.

Ke svatému přijímání smí přistoupit každý pokřtěný katolík, kterému to právo nezakazuje. Zákaz přijímat svátosti je spojen s trestem exkomunikace nebo interdiktu. Ke svatému přijímání také nesmí přistoupit ten, kdo spáchal těžký hřích. V takovém případě musí nejdříve přijmout svátostné rozhřešení. Před svatým přijímáním je také nutno zachovat eucharistický půst a zdržet se přijímání pokrmů. Výjimku tvoří pouze voda a léky. Eucharistický půst je současnými předpisy stanoven na jednu hodinu před svatým přijímáním. To je ovšem absolutní minimum, je lepší zachovat eucharistický půst delší dobu podle možností.

Římskokatolická farnost Vejprty
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky